RADOVÉ SVORKY DO ROZVÁDTAČOV

2019-04-03 18:06:03

Radové svorky na DIN lištu sa využívajú na prehľadnú inštaláciu v rozvádzačoch. Svorky sa uchytia vedľa seba na DIN lištu.

RADOVÉ SVORKY  DO ROZVÁDTAČOV

Radové svorky na DIN lištu sa využívajú na prehľadnú inštaláciu v rozvádzačoch. Svorky sa uchytia vedľa seba na DIN lištu.

Do takto pripravených svoriek sa následne zapájajú vodiče. V našej praxi používame výhradne lankové vodiče, nakoľko lankový vodič je flexibilnejší, tvárnejší a nedochádza k lámaniu a strate kontaktu.

Nie je nič horšie ako odhaľovať v izolácii prelomený vodič ktorý raz ide, raz nejde...

Vodiče sa upravujú krimpovaním tzv. dutiniek. Tieto dutinky uzavrú zväzok vlákien na konci vodiča, čo predchádza možnému skratu...

Podľa veľkosti prúdu a napätia, ktorý bude svorkou pretekať, je nutné zvoliť adekvátny typ - veľkosť svorky. Rovnako ako je potrebné nadimenzovať priemer vodičov.

Na európskom trhu sa štandardne vyskytujú svorky od veľkosti 2,5 do 10 v niekoľkých farbách Je to jednak pre lepšiu orientáciu, ako aj očividné rozdelenie účelu svorky.

Prezemnenie zemniace vodiče sú štandardom zeleno-žlté zemniace svorky. Pre nulové vodiče sú zaužívané svorky modré.

Signálne vodiče sa najčastejšie pripájajú do svoriek sivých, alebo béžových. Pokiaľ je rozvádzač veľký a rozsiahly, je vhodné rozdeliť svorky aj do skupín. Napríklad signálne vodiče môžeme rozdeliť na vstupy a výstupy.

Dobre navrhnutý rozvádzač s riadne označenými svorkami rozumne rozdelenými do skupín uľahčí prácu nejednému elektrikárovi. Vďaka prehľadnému rozvádzaču je orientácia voči schéme omnoho jednoduchšia a identifikácia prípadnej poruchy a jej následné vyriešenie omnoho efektívnejšie.

Príslušenstvo

K radovým svorkám je štandardne k dispozícii príslušenstvo ako koncové platničky, zarážky, popisovacie štítky alebo skratovacie mostíky...

Hojne sa využívajú aj poistkové svorky na ochranu zariadení, alebo svorky s ochranou diódou.

Typy svoriek podľa uchytenia vodiča:

Existujú 3 základné typykonštrukcie svoriek - podľa toho ako sa zachytáva vodič  v svorke...

1. Skrutkové radové svorky

 

logicky ide o najstarší typ vyhotovenia svoriek. Vodič sa prichytí v kontakte svorky dotiahnutím skrutky. V dnešnej dobe je tento typ a ústupe a je využívaný najmä kvôli zvyčajne najnižšej obstarávacej cene, alebo staršími konzervatívnymi technikmi.

Skrutkové svorky máme len na objednávku pokiaľ to zákazník vyžaduje. Štandardne sa nechá prehovoriť na iný, modernejší typ svorky.

Výhody skrutkových svoriek

najnižšia cena (čo už ale tiež 100% neplatí)

Nevýhody skrutkových svoriek

možnosť uvolnenia skrutky kontaktu. V prípade zvýšených otrasov či vibrácií sa môže skrutka časom vytriasť a vodič uvolniť - stratiť kontakt...

Z pohľadu inštalácie sú časovo najnáročnejšie. Manipulácia s nimi je najmenej pohodlná

2. Pružinové radové svorky

Ide od novšiu verziu oproti skrutkovému typu. Princíp fungovania je založený na pružinovom kontakte, ktorý je pritláčaný na vodič a takto ho drží. Na svorke býva štandardne otvor na zasunutie šraubováka, čím sa pružina stlačí a uvoľní kontakt. Do takto uvoľneného kontaktu  je možné vložiť, alebo vytiahnuť vodič. Takto odpadá potreba skrutkovania, čo šetrí nielen čas, ale aj zápästie :)

Výhody pružinových svoriek

 

 • cena je len o niečo vyššia ako za skrutkové svorky
 • momentálne najrozšírenejší typ, rýchla dostupnosť zo skladov distribútorov (skladom aj u nás)
 • kontakt vodiča je neustále pritláčaný pružinou, čím sa predchádza uvoľneniu kontaktu pri otrasoch a vibráciách
 • Rýchlejšia a pohodlnejšia práca pri inštalácii

Nevýhody pružinových svoriek

 

 • cena môže byť o niečo vyššia v porovnaní so skrutkovým vyhotovením svoriek
 • z pohľadu inštalácie sú časovo náročnejšie ako  PUSH-IN svorky

Ide o najmodernejšie - najnovšie vyhotovenie svoriek. Push-IN uchycovanie vodiča do kontaktu svorky spočíva v pretlačení napruženého kontaktu samotným vodičom. Po vsunutí vodiča do kontaktu, sa kontakt svorky ''zakusne'' a vodič nie je možné už vytiahnuť. Ide teda o prichytenie bez nutnosti použitia ďalšieho nástroja. Pokiaľ potrebujeme kontakt uvolniť, svorky majú na sebe malé akoby tlačítko, ktorého stlačením sa vodič zo zovretia uvoľní a je možné ho vytiahnuť

Výhody PUSH-IN svoriek

 • najpohodlnejšia inštalácia a práca s týmto typom svoriek
 • značná úspora času strávenom pri zapájaní - uvádza sa až -50% času
 • Pevné uchytenie vodiča - nepodlieha uvoľňovaniu vibráciami a otrasmi
 • rozvádzač osadený PUSH-IN svorkami vyzerá modernejšie a drahšie
 • úspora času strávenom pri inštalácii kompenzuje vyššiu obstarávaciu cenu

Nevýhody PUSH-IN svoriek

 

 • cenovo najdrahšie - ide o najnovší typ (o našich cenách to neplatí)
 • dlhé termíny dodania - štandardne sa nedržia skladom ( u nás skladom tisíce kusov)

 

Zhrnutie na záver

 

Každá svorka, či už skutková, pružinová, alebo PUSH-IN, odvedie svoju prácu..  Pokiaľ je materiál použitý výrobcom dostatočne kvalitný a kontakty pevne držia. V prípade prostredia so zvýšenými otrasmi by som sa vyvaroval použitiu skrutkových typov svoriek.

Nesporne najlukratívnejšou výhodou je úspora času pri práci s PUSH-IN typovým radom.

Distribútori a veľké značky ako PHOENIX CONTACT alebo WAGO sa však snažia pred zavedením nového typu vypredať skladové zásoby, a preto je cena nového typu umelo vysoká.

Nám sa však podarilo nájsť a dohodnúť obchodnú spoluprácu s menším výrobcom, ktorého kvalita výrobkov nás ohúrila. A nielen kvalita, ale cenová politika je rovnako zaujímavá.

Pokiaľ hľadáte stabilného partnera s bohatými skladovými zásobami a bezkonkurenčnou cenou, už ste nás našli!

U nás dostanete svorky PUSH-IN z našich skladových zásob za cenu pružinovej verzie!

poslať požiadavku

Kontaktujte nás pre pomoc alebo pošlite Váš dopyt

Meno
Email
Tel. Kontakt
Vaša správa